Jinekomasti

Jinekomasti

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme bezi bulunmakta olup, onu çevrelemekte olan yağ dokusu bulunur. Fakat erkeklerde memeler kadınlara göre gelişim göstermez ve küçük kalır. Erkeklerde memelerin göğüs duvarını aşması ve belirgin şekilde olmasına ise jinekomasti ismi verilmekte olup, bu durum özellikle genç olan kişiler de psikolojik nedenlere yol açmaktadır. Böylelikle erkeklerin hareketlerin kısıtlanmasına kıyafet seçimlerde zorlanmaya, denize girmekten kaçınmaya gibi birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Ergenlik dönemlerinde oluşmakta olan hormonlar nedeni ile göğüslerde hassasiyet erkeklerde de normal kabul edilmektedir. Geçici olan bu durum bazı erkekler de kalıcı olabilir ve bu durum aslında hormonal bir sorun olarak bilinmez. Genellikle yaşanılan öyküye göre değişkenlik göstermektedir. Jinekomasti sorununun tedavisi ise yine cerrahi olup, ameliyat ile kesin çözüme ulaşılması mümkündür.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomastiameliyatı öncesinde 10 gün süre ile kesinlikle antibiyotik gibi ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Aynı zaman da hekim tarafından gerekli olan kontrollerin ilgili ortamlarda yapılması ve ona göre ameliyata girilmesi gerekmektedir. Ameliyat uygun ortamlarda hastane şartlarında yapılması zorunludur. Genellikle cerrahlar bu ameliyatta genel anestezi uygulasa da bazıları lokal anestezi de uygulayabilir. Ameliyat sırasında bazı hastaların açık cerrahi yöntemi seçilmiş ise dren gibi uygulamalar gerekebilir. Bu genellikle 24 ile 48 saat süre boyunca hastada kalır ve daha sonra çekilir. Bu işlem kan gibi maddelerin dışarıya atılması için önem arz etmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasın da genellikle hasta için rahat bir dönem geçer. Jinekomasti ameliyatı çünkü hasta için zorlu bir ameliyat yöntemi değildir. Ameliyat sonrasında ilk sıralarda ödem, şişlik, morluk gibi sorunlar ile karşılaşmanız mümkün olabilir. Bu durum ameliyat sonrasında 2 ile 3 gün arasında geçmektedir. Ameliyat sonrasında genellikle sıcak banyo, solaryum, ağır spor, göğüs bölgelerine darbe alabileceğiniz tehlikeli aktiviteler yapılmaması gerekmektedir. İlk 6 haftanın hasta için dikkatli geçirmesi gereken dönem olup, daha sonra normal yaşantınıza devam etmeniz mümkün olacaktır. Ameliyat sonrasında sizlere verilen korse ilk 3 hafta çıkarılmadan gezilmesi gerekmekte olup, 4 ve 5 günlerden sonra ise çıkarıp duş alıp tekrar takılabilir.