Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

Kulak estetiği, son zamanlarda en sık yapılan estetik türlerinden olup, genellikle kepçe kulak şikayetleri nedeni ile başvurarak yapılmaktadır. Kulakta kepçelik ise genellikle doğuştan gelen bir durum olup, bazı kişiler de nadirde olsa sonrada gelişebilir. Kepçe kulak olan kişiler de ise kulaklar daha fazla öne çıkık olarak görülmekte olup, öne doğru olan bu çıkıklık anormal olarak görülerek kepçe kulak olarak isimlendirilmektedir. Günümüz de kepçe kulak olarak görülen kişi sayısında ise artış görülmekte olup, hastanelere yani estetik bölümlerine başvururlar da artış görülmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Olunabilir?

Küçüklükten itibaren özellikle erkek çocuklarında saçların kısa olmasından dolayı kulaklar ön plana çıkmakta olup, bununla birlikte kulaklarda olan kepçe durumu çocukları psikolojik anlamda yıpratmaktadır. Fakat o yaşlarda ki çocukların ameliyat olması ve estetik yaptırması mümkün değildir. Çünkü estetik cerrahi yaşı minimum 18 olup, 18 yaşını geçen kişilere uygulanmaktadır.

Kulak insanlar da çabuk ve hızlı gelişen bir organ olmasından dolayı ve ortalama olarak bir çocuğun 3 yaşında kulak gelişimini tamamladığını görüyorsak kepçe kulak sorunu oldukça büyük sorunları beraberin de getirebilir. Bu durumda ebeveynlerin çocuklarının yanlarında olması ve onlara destek vermesi önem arz etmektedir. 18 yaşı kepçe kulak ameliyatı için geç bir dönem olarak görülmekte olup, erken dönem için belli mevzuatlar gerekmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak estetiğiçocuklar için genel anestezi yöntemi ile uygulanmaktadır. Yetişkinler için ise lokal anestezi yöntemi uygulanmakta olup, genellikle ameliyat sonrasında hemen ayağa kalkılabilir ve günlük yaşama devam edebilirsiniz. Bu ameliyatta kulak arkasına küçük bir kesik atılmakta olup, bu şekilde kıkırdağın yapısı düzeltilmesi hedeflenmektedir. Daha sonra ise kalıcı ve düzgün bir kulağa sahip olmak için dikişlerin düzgün atılması sağlanır. Kulak ameliyatı sonrasında yüksek yastıkta yatılmalı ve düz şekilde uyunmalıdır. Ameliyat sonrasında uygulanan bandajlar birkaç gün içerisinde çıkarılmakta olup, erimeyen dikiş var ise doktor tarafından alınmaktadır. Bu ameliyatın sonuçlarını net olarak görebilmek adına 1 ay beklenilmesi gerekmektedir. Bu şekilde net sonuç elde edebilirsiniz.