Liposuction

Liposuction

Liposuction nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap arayan kişiler için paylaşacağımız bu yazımızda tüm merak ettiklerinizi gidermek istiyoruz. Liposuction bir tür yağ aldırma tedavisidir. Cerrahi bir operasyonla mümkün olabilmektedir. Süreç tamamlandıktan sonra kişilerin vücut hatları daha oval ve keskin bir şekilde görülmektedir. Yağ aldırma operasyonu olduğu için karın, bel, yüz, uyluk, popo, basen, kol, boyun gibi bölgelere uygulanabilmektedir. Genelde bu tedavi yöntemini kullanan kişiler zayıflamak adına diyet yapsalar da dirençli yağ tabakalarının eritilememesinden kaynaklı olarak cerrahi operasyona gerek duymaktadırlar. Liposuction öncesi ve sonrasındaki tüm gelişmeler, süreçler cerrah tarafından bilgilendirilerek onay verilmesinden sonra yapılmaktadır.

Aslında birçok kişi Liposuction ( yağ aldırma ) operasyonunu bir kilo verme yöntemi olarak biliyor olsa da gerçekte vücut biçimlendirme ya da bölgesel zayıflama olarak olacağını araştırması sonucunda görmektedir. Belli bir bölgede erimeyen, zayıflama tekniklerine uymasına rağmen inatçı olan, diyete karşı, spora karşı direnç gösteren yağların inceltilmesi anlamına gelmektedir. Bu inceltilme diğer bölgelerdeki yap oranı ile aynı seviyelere indirilmektedir. Örneğin; kişinin pop kısmında aşırı yağ birikimi varsa bu yağ birikintisi inceltilerek daha estetik bir hale getirilmesi gibi düşünülebilir.

Liposuction Kimler Yaptırabilir?

Genel olarak hamileler, emzirme döneminde ola kadınlar ve ciddi hastalığı olan kişiler yaptıramazlar. Öncesinde cerrah tarafında tetkikler yapılarak bir hastalığın olup olmadığına bakılmaktadır. Aksi takdirde ciddi riskler oluşturabilir. Yaşı ilerlemiş kişilerin derilerinin gevşek olmasından kaynaklı olarak Liposuction yaptırmaları pek tavsiye edilmez. Ancak yaş belirleyici bir unsur olarak görülmez.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction yaptırmak isteyen kişiler genelde bu tedavi yönteminin nasıl uygulanacağını, sürecin nasıl işleyeceğini merak etmektedirler. Lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. İşlem yapılacak olan bölgede küçük 1 ya da 2 mm çapında bir kesik açılarak yap tabakasına ulaşılır. İlgili alanda inceltme işlemi cerrah tarafından yapılmaktadır.

Liposuction Sonrası İz Kalır mı?

Deri üzerinde bir kesik açılacağı için iz kalması muhtemeldir. Ancak vücudun kıvrımlı bölgelerinden ya da iç çamaşırı altında kalacak olan bölgeler tercih edilmektedir. Bu sayede izler gizlenmiş olacaktır. Yağların eritme işlemi bir lazer yardımı ile yapılır. Eriyen yağlar incelir ve tabaka şeklinde vakum aletleri ile ilgili alandan çekilerek tamamlanır.