Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme, kadınlarda vücudun önemli organlarından olup, aynı zaman da cinsel kimlik belirleyici organ olarak da görülmektedir. Küçük memeler fazla küçük olması durumun da psikoseksüel sorunu beraberinde getirirken büyük memeler ise beden sağlığını da tehdit etmektedir. Özellikle ergenlik döneminde gelişen ve büyüyen memeler fazla büyük olması ise utanma duygusunu geliştirerek, kıyafet seçiminde zorlanma gibi durumlara neden olabilir. Tabi ki bunların dışında sırt, bel gibi ağrılara neden olurken kollarda uyuşma gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Hatta ağır olmasından kaynaklı olarak bel gibi fıtıklara neden olabilir. Büyük memelere sahip olan kadınlar olduğundan daha kilolu görünürken aynı zaman da kıyafet seçerken kısıtlanarak psikolojik olarak da sorun yaşarlar. Bunun için ise kesin ve kalıcı çözüm olarak meme küçültme ameliyatları konusu araştırılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılmakta olup, ameliyat anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık olarak iyi bir cerrah 2 ile 2,5 saat aralığında bu ameliyatı uygulamaktadır. Ameliyat sırasında fazla meme dokusunun bulunduğu deri çıkartılmaktadır. Meme ucu ise doğru yere taşınarak uygulanmaktadır. Ameliyat aslında oldukça kolay bir işlem olup, cerrahın önemi oldukça büyüktür. Meme küçültme ameliyatı öncesinde hekiminiz gerekli olan incelemeleri yaparak zaten size iz ve diğer bilgiler hakkında sizlere bilgi vermektedir. Bu şekilde ameliyat hakkında tam bilgilere sahip olabileceksiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Bu ameliyat genellikle rahat ve sorunsuz bir şekilde geçen ameliyat türlerindendir. Ameliyat bitiminde genellikle cerrahlar tarafından önerilen özel sütyenler giyilir. Ameliyat sonrasında genellikle her iki memeye de dren adı verilen ve pis kanın atılmasını sağlayan ürünler takılır. Bunlar hasta taburcu olmadan hemen önce çıkartılır. Hasta genellikle sorun olmaması durumunda ertesi gün çıkarılır. Meme küçültme ameliyatı sırasında eriyebilen dikişler çıkarıldığı için çıkarma gerektirmez. Sizlere önerilen özel korseli sütyenler ise 3 hafta boyunca kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında ağrı, deride morarma, meme uçlarında hissizleşme gibi durumlar görülebilir. Bunlar kısa zaman içerisinde geçer. Hasta ise genellikle 5 ile 6 gün içerisinde işine ve normal hayatına geri dönebilir. Tabi ki 1 ay boyunca spor gibi etkinliklerden uzak durması gerekmektedir.