Profesyonel Saç Ekimi

Profesyonel Saç Ekimi

Saç ekimi işlemi bireyin yaşamı boyunca geçen yıllar içinde saç hücrelerini olumsuz etkileyen faktörler den dolayı saç kaybına uğraması nedeni ile ense bölgesinden donör alandan alınan sağlıklı saç köklerinin saç kaybına uğramış bölgeye transfer edilmesi işlemidir . Cerrahi bir işlem olup sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu standartlarda uzman ve yetkili ekip tarafından hastane ve ameliyathane ortamında yapılması gerekir . Aynı yöntem kullanılarak sakal , bıyık ve kaş ekimi de gerçekleştirilebilmektedir .

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin öncelikle yapması gereken uzman bir hekime muayene olup saç dökülmesi ile ilgili nedenlerin tespitinin yapılmasıdır.Bireyin saç dökülme nedeni metabolik bir rahatsızlık ise öncelikle bu rahatsızlığa yönelik medikal tedaviyi alması gerekir. Eğer bireyin yaşadığı saç kaybı bir hastalık kaynaklı değil ve o yaşına kadar geçen zamanda oluşan hücre kaybı kaynaklı ise saç ekimi işlemine karar verilir .

Sac ekimi yapılmasına karar verildikten sonra hastanın saç kaybı yaşadığı alanda yeni bir saç hattı belirlenip hastanın saçsız alanının ne kadar saç köküne (greft) ihtiyac duyduğu değerlendirilir. Donör alan belirlenen sayıda saç kökünün alınmasına müsait ise ameliyat planlanması yapılır . Hastanın saç kaybı yaşadığı alanlar ile ilgili planlama yapılırken beklenen doğallığın oluşturulabileceği ve maksimum verimin alınabileceği şekilde planlama yapılmalıdır . Yapılan planlama da hastanın fikirleri alınıp uzman olarak yönlendirme yapılarak bir mutabakat belirlenmeli işlem sonrası oluşacak sonuç hakkında hastanın ön fikri olmalıdır.

AMELİYAT AŞAMALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Saç ekimi ameliyatı anestezi uygulaması, kök alımı aşaması, kanal açılması, ve kökekimi aşaması olarak 4 aşamalı bir işlemdir.


  • ANESTEZİ AŞAMASI
  • KÖK ALIM AŞAMASI
  • KANAL AÇMA AŞAMASI
  • SAÇ EKİMİ AŞAMASI