Vajinoplasti
(Genital Estetik)

Vajinoplasti
(Genital Estetik)

Halk dilinde vajinal daralma olarak bilinmekte olan uygulama vajinoplasti ismi verilmekte olup, bu işlem bir cerrahi bir müdahaledir. Aslında toplum içerisinde genital bölgelerde olan değişimler veya değişik yapılar çok fazla konuşulmamaktadır. Fakat cinsel anlamda kadınlar açısından da erkekler açısından da farklılık oluşturmakta olup, özellikle kadınlarda bu durum çekinmeye, cinsellikten soğumaya, kendisini yetersiz ve farklı hissetmesine neden olabilir. Genital estetik olarak bilinmekte olan ve tıp dilinde vajinoplasti hem doğuştan oluşan farklılıklar için uygulandığı gibi doğum sonrası veya yaşa bağlı olarak da oluşan değişimlerde de etkisini göstermektedir. Doğuştan oluşmakta olan genital bozukluklar genellikle genital bölgenin hiç gelişememesi, fazla gelişmesi, anormal gelişmesi şeklinde ilerlemektedir. Aynı zaman da sonradan oluşan değişimler ise doğuma bağlı olarak oluştuğu gibi yaşa bağlı olarak da sarkma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunlar vajinoplasti ismi verilen cerrahi yöntem ile düzeltilebilecektir.

Vajinoplasti Ameliyatında Yapılan Estetik Türleri

  • İç Dudakların Küçültülmesi:Genellikle vajinoplasti ameliyatları arasında en sık karşılaşılan işlemlerden birisi olan iç dudakların küçültülmesi için yapılan estetik türü aynı zaman da tıp dilinde Labioplasti olarak da bilinmektedir. İç dudakların normalden fazla sarkık ve büyük olması durumunda gerçekleştirilmekte olup, oldukça kolay bir işlemdir. 30 dakikalık bir operasyon ile tamamlanarak 3 haftaya kadar normal hayata dönülebilir.
  • Dış Dudak Estetiği:Genellikle zayıf ve yaşlı hastalarda görülen bu rahatsızlık dış dudakların bazı nedenlerden kaynaklı olarak iç kısmı örtmemesi ile ortaya çıkan kötü görünüme neden olmaktadır. Bu durum için genellikle başka bölgelerden alınarak hazırlanan yağ dış dudaklara enjekte edilir ve kolaylıkla ameliyat tamamlanabilir. Öyle ki bu işlem sonrasında dikiş bile gerektirmeden yapılabildiği gibi 1 hafta sonrası cinsel ilişki bile yaşanılabilir.
  • Pubis Estetiği: Bu estetik türü vajinoplasti ameliyatları arasında nadir olarak görülse de genital bölgede oluşan kemikli kısmın dışardan belli olması sonucunda uygulanmaktadır.
  • Vajina Estetiği:Doğum sonrası veya yaşlanmaya bağlı olarak oluşan sarkıklıkları gidermek ve diri bir genital bölgeye sahip olmanız için yapılan işlemdir. Bu işlem biraz daha ağır gibi görünse de hasta açısında çok bir ağrı gibi durum hissedilmez.